گل طبیعی می‌تواند به خوبی فضای محل کار یا زندگی ما را شاداب و سرزنده کند. گلهای ساقه بریده درعین زیبایی‌شان عمر کوتاهی دارند. اما با رعایت این ۱۱ نکته بسیار ساده برای افزایش عمر گل های شاخه بریده مدت زمان بیشتری از وجود آنها لذت ببریم:

 1. بریدن کمی از انتهای ساقه باعث می شود که گل ها میزان ثابتی از مواد غذایی و آب دریافت کنند. پس سعی کنید هر دو یا سه روز ساقه گل را به میزان ۱ یا ۲ سانت کوتاه کنید.
  استفاده از قیچی کاغذ یا اشپزخانه ساقه ها را له می‌کند و به انتهای ساقه آسیب می زند و نمی گذارد که گل از گلدان آب جذب کند. برای بریدن ساقه از قیچی مخصوص یا چاقوی تیز استفاده کنید. برش را به صورت مورب و ترجیحاً در زیر اب انجام دهید. اگر گل ها را زیر آب نمی برید، بعد از بریدن فوراً داخل آب بگذارید. تا زمانیکه آنها را در گلدان بگذارید و مرتب کنید بهتر است آنها را داخل آب تازه و تمیز بگذارید.
 2. از چاقوی بسیار تیزی برای پاک کردن ساقه استفاده کنید. برای ساقه های چوبی و کلفت تر، می توانید از قیچی باغبانی تیز استفاده کنید. برای تیغ‌گیری از گلهای تیغ‌دار مثل رز می‌توانید از ابزار تیغ‌گیر استفاده کنید. البته تمام گلهای بنچینو به صورت پاک شده، بدون تیغ و کوتاه شده به دست شما می‌رسند. پس اگر از بنچینو خرید می‌کنید می‌توانید این مرحله را فراموش کنید.
 3. از آنجائیکه گل های شاخه بریده دیگر از طریق ریشه هایشان مواد غذایی را دریافت نمی‌کنند، شما باید به آنها غذا بدهید. این باعث می‌شود که غنچه‌های گل‌هایی که معمولاً غنچه دارند مثل آلسترومریا باز شوند و گل‌های باز مدت بیشتری شاداب بمانند.
  راه‌حل‌های خانگی برای این کار وجود دارد، ما توصیه می‌کنیم که از بسته‌های غذای گیاهان استفاده کنید. این بسته‌ها به صورت رایگان در بسته گل خریداری شده شما از بنچینو موجود اند.
 4. علاوه بر مواد غذایی، اضافه کردن کمی وایتکس – حدود نیم قاشق چایخوری برای هر لیتر آب کافی است و آب را تمیز و صاف نگه می دارد و میکروارگانیسم های مضر را از آب دور می کند. ولی وایتکس زیاد می‌تواند به گلی که قصد دارید از آن مراقبت کنید، آسیب بزند.
 5. تقریباً همه گل ها، علاوه بر کشیدن آب از طریق ساقه‌ها، از بخار آب در طول روز استفاده می کنند. پس از پاشیدن آب به آنها دریغ نکنید.
 6. در نهایت گل های شاخه بریده اگر در دمای پایین و در مکان سرد نگهداری شوند، عمر بیشتری خواهند داشت. یادتان باشد که گلفروشان گل‌ها را در یخچال های بزرگ نگهداری می‌کنند.
 7. از یک فنجان به عنوان گلدان استفاده کنید. گل هایی که ساقه های کوتاهی دارند یا ساقه‌های آنها شکسته است را دور نریزید. در عوض می توانید آنها را در یک فنجان بچینید. ساقه های آنها را با کش مو کوچکی ببندید تا در فنجان از هم جدا نشوند و عوض کردن آب نیز آسان‌تر شود.
 8. گل‌ها را با آویزان کردن رو به پایین آنها در فضایی سرد خشک کنید. با بستن ساقه گل ها با روبان و آویزان کردن دسته گل یا تاج گلتان از میخ، گوشه قاب عکس ها یا جا کلیدی می‌توانید تغییری در دکوراسیون خانه خود نیز ایجاد کنید.
 9. با انداختن سکه‌ای در گلدان، آب گل‌تان تازه‌تر باقی می‌ماند. مسی که در سکه‌ها وجود داد با اسیدی کردن محیط از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و باعث افزایش عمر گل می‌شود.
 10. از آب جوش استفاده کنید! بله، واقعاً! شما با این ترفند می‌توانید گل‌های رز را مدت طولانی‌تری نگه دارید. ساقه گل را با زاویه ببرید و قبل از قرار دادن گل در گلدان، بر انتهای ساقه بریده شده، آب جوش بریزید.
 11. اگر می‌خواهید گل‌های دسته گل‌ را بیشتر در زنده نگه دارید، دسته گل را باز کنید و شاخه‌ها را با توجه به ارتفاعشان در گلدان مناسب قرار دهید.

افزایش عمر گل

دسته‌بندی‌ها: آموزش

0 دیدگاه در “۱۱ نکته برای افزایش عمر گل‌های شاخه بریده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های پیوسته

آموزش

راهنمایی برای افرادی که مطلقاً هیچ ایده‌ای برای خرید گل ندارند

قبل از خرید گل سعی کنید اطلاعاتی حداقلی از طرفتان به دست آورید: چه رنگی؟ برای این کار بهترین و مهم‌ترین منبع، اینِستاگرام است. با مراجعه به اینِستا می‌توانید به رنگ لباس‌هایی که آن شخص خواندن ادامه...